| Bore diameter | 110 mm |
| Outside diameter | 200 mm |
| Width | 63 mm |
| Basic dynamic load rating | 572 kN |
| Basic static load rating | 640 kN |
| Limiting speed | 1 500 r/min |
| Number of rows | 2 |
| Locating feature, bearing outer ring | Without |
| Bore type | Cylindrical |
| Cage | Sheet metal |
| Radial internal clearance | C3 |
| Tolerance class for dimensions | Normal |
| Tolerance class for run-out | P5 |
| Sealing | Seal on both sides |
| Sealing type | Contact |
| Lubricant | Grease |
| Relubrication feature | With |
| Candidate for remanufacturing | Yes |
| Indicative carbon footprint for new product | 27.4 kg CO2e |
| Indicative carbon footprint for remanufactured product | 9.6 kg CO2e |
| Product net weight | 7.6 kg |
